Post Icon

Świat delikatnych koronek


Wiadomo nie od dziś, że człowieka określa nie tylko ubiór i sposób bycia ale także wszystkie otaczające nas przedmioty. To one dopełniają naszą charakterystykę.

Koronkowy świat 

Ubiór był od zawsze najbardziej zewnętrznym, a więc najbardziej wymownym i uchwytnym przejawem historii i kultury.

Pierwsze koronki doszywane do kobiecych sukien pojawiły się XVI wieku. Świadczą o tym portrety dam weneckich pochodzące właśnie z tego okresu. Wiek XVII to koronkowa Francja a także Hiszpania i inne europejskie dwory. Koronki zdobiły suknie Pań, ale nosili je także żołnierze i duchowni.


W Polsce koronki stają się modne za czasów panowania Wazów. Strojono nimi kapelusze, kołnierze i mankiety. 
Koronkowe ozdoby posiadały spodnie a nawet buty.

Miłość do koronek czasem bywała bardzo kosztowna, a ich noszenie było uznawane za przejaw bogactwa. Często koronkowy dodatek do ubrania, w postaci na przykład żabotu, stanowił równowartość całej wsi. Zofia Denhoffowa, w zamian za koronkowe wspaniałości, 
oddała swój Pałac na Krakowskim Przedmieściu.

Słupki i oczka

Dziś szydełkowanie i dzierganie wróciło do łask. Dla jednych to hobby dla innych moda. Do łask powróciły ręcznie robione swetry, czapki, szaliki, rękawiczki i inne dodatki. Modna jest także dziergana biżuteria- korale,
broszki a nawet kolczyki.

Jeszcze kilka lat temu ktoś, kto nosił sweter nie był uznawany za osobę dobrze ubraną. Elegancko było mieć na sobie żakiet czy marynarkę,
Swetry mogły być noszone co najwyżej jako “ocieplacz” w czasie zimy. Po latach okazało się, że sweter, zwłaszcza ręcznie robiony może być także modnym i eleganckim ubiorem. Ręcznie robione swetry, dają nam poczucie szczególnego komfortu i piękna. Dzięki domieszkom jedwabnych lub bawełnianych włókien zyskują wiotkość, połysk, delikatność.


Romantyczne wnętrze

Koronki robione na szydełku , stwarzające pełen nostalgii, sentymentalny klimat są coraz częściej spotykaną ozdobą w naszych mieszkaniach i domach.

Wiosna to dobry czas na zmiany w naszym domu. Może warto pomyśleć o odmianie naszego mieszkania tak, żeby stało się bardziej przytulne i romantyczne. Romantyczne wnętrze to koronki dobrane ze smakiem i pasujące do mebli w starym jak i w nowy stylu.Koronkowe dodatki i dekoracje potrafią “zmiękczyć” każde wnętrze.
Z delikatnych ręcznie robionych koronek, powstają firanki, serwety i poduszki.




Szydełkowe wzory projektowane są współcześnie ale zdarzają się także wzory wyciągnięte z kufra babuni. Mają one jedną wspólną cechę: są prześliczne. Daj się przenieść w delikatny koronkowy świat i pozwól się uwieść ich czarowi i urokowi.


Zapraszamy do zapisania się na nasz newsletter !

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS
Post Icon

Moda - jej wady i zalety


Moda 

może dotyczyć praktycznie każdej dziedziny życia. 
Jeśli chodzi o kwestię ubioru, to moda jest tu uznawana za potrzebę dopasowania się do innych ludzi. Podświadomie chcemy być podobni i wkładać na siebie ubrania, które spodobają się zarówno nam, jak i ludziom, którzy będą nas widzieli. 

Jako zaspokojenie potrzeby przynależności, identyfikacji z grupą społeczną czy uznania moda idealnie spełnia swoje zadanie. Kiedy widzimy, że ktoś zwraca uwagę na nasz strój jesteśmy pewniejsi siebie. Kreowane trendy często są utożsamiane z dobrym smakiem, elegancją. Mimo tego, nie każdy modny strój jest elegancki. Poza tym, niektórzy ludzie wolą pozostać oryginalni. Świadomie wybijają się ponad tłum zakładając coś ekstrawaganckiego, wychodzącego poza obowiązujące trendy.


Atutem mody jest pozytywne oddziaływanie na naszą psychikę. Zadowolenie, jakie czujemy dobrze się ubierając potrafi podnieść nas na duchu w wielu przypadkach. Jeszcze jedną funkcją i jednocześnie zaletą mody jest określanie standardów obowiązujących w pewnych sytuacjach. Na przykład wiemy, jak powinniśmy ubrać się na ważne spotkanie i jak wykonać odpowiedni do sytuacji makijaż oczu. Moda łączy się tu z ustalonymi normami społecznymi nakazującymi elegancję i stosowność. Niestety, jak większość rzeczy moda ma również swoje negatywne strony. Największym niebezpieczeństwem jest wykluczenie społeczne. W niektórych kręgach może ono być powodowane zbyt wielkim przywiązaniem do trendów z wybiegów. Zdarza się, że pewne osoby wywyższają się ze względu na posiadanie lepszego ubrania. Markowe ubrania bywają cenione bardziej, niż wewnętrzne cechy człowieka. Takie podejście jest bardzo niesprawiedliwe i raniące dla tych, którzy z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na podążanie za trendami uznawanymi w kwestiach odzieżowych.


Zapraszamy do zapisania się na nasz newsletter !

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS
Post Icon

Suknia ślubna - jak wybrać, gdzie kupić, jak nie przepłacić ?


Suknia ślubna 


– ubiór zakładany przez pannę młodą podczas ceremonii ślubnej. Kolor, styl i rola sukni w całej ceremonii zależy od religii i obyczajów kulturowych w jakich zawierany jest ślub.

 Kultura zachodnia 

Już od średniowiecza śluby były więcej niż związkiem dwojga ludzi. Łączyły one dwie rodziny, dwa przedsięwzięcia a nawet dwa kraje. Śluby te były zawierane w celach politycznych i gospodarczych co powodowało, że panny młode ubierane były w taki sposób, by jak najlepiej reprezentować swoje rodziny podczas ceremonii ślubnej. Suknie w wyższych warstwach społecznych były bogate w kolory i wykonane z drogich tkanin, welwetu, futer czy jedwabiu.
Przez lata suknie ślubne wykonywane były tak, by odzwierciedlały status społeczny panny młodej - modnie, z najlepszych materiałów dostępnych jej i jej rodzinie oraz z użyciem materiału w takiej ilości, by odzwierciedlała zasobność. Najbiedniejsze panny młode nosiły podczas ślubu swoje najlepsze stroje kościelne.
Obecnie tradycyjnym kolorem sukien ślubnych w kulturze zachodniej jest bielecru. Jedną z pierwszych kobiet, która użyła białej sukni ślubnej była Maria I Stuart, poślubiająca Franciszka II Walezjusza. Ta zmiana koloru sukni była potraktowana jako zła wróżba, jako że kolor biały był w tamtym okresie oficjalnym francuskim kolorem żałobnym. Biel sukien ślubnych stała się popularna po zawartym w roku 1840 małżeństwie Wiktorii Hanowerskiej z księciem Albertem. Oficjalna fotografia ślubna tej pary została szeroko opublikowana i zainspirowała wiele panien młodych do podobnego wyboru koloru. Przed okresem wiktoriańskim suknie ślubne miały dowolny kolor z wyjątkiem czerni (symbolizującej żałobę) i czerwieni (łączonej z prostytucją). Biały strój stał się z czasem symbolem szczęścia, czystości serca i niewinności dzieciństwa. Z czasem przypisano też bieli symbolizowanie dziewictwa. oraz warianty koloru kremowego

W innych kulturach

Wiele chińskich sukien ślubnych jest wykonanych w kolorze czerwonym, który według tradycji jest kolorem powodzenia. We współczesnych chińskich ślubach, szczególnie w krajach zachodnich, panny młode zazwyczaj wybierają białe suknie lub w trakcie trwania ceremonii zmieniają strój z białego w czerwony lub złoty.
W północnej części Indii tradycyjnym kolorem sukien ślubnych jest kolor czerwony, symbolizujący pomyślność. Używany jest również symbolizujący płodność kolor zielony. Obecnie wiele kobiet wybiera również inne kolory. W południowej części Indii tradycyjnym strojem weselnym kobiet jest biała lub kremowa sari.

Przykładowe zdjęcia sukni ślubnej:


Suknia ślubna Vera Wang (wiosna/lato 2010) 



Zapraszamy do zapisania się na nasz newsletter !


  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS
Post Icon

Styl hippie - czym jest i jak go wykorzystać

  
Styl hippie


Styl hippie, czyli hippisowski, narodził się na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, kiedy to strój miał być pewnego rodzaju manifestacją odrębności, poglądów, równości.  




Ubranie miało wyrażać charakter i osobowość oraz głosić o równych prawach i traktowaniu wszystkich ludzi. Dzisiaj styl hippie kojarzy nam się przede wszystkim z epoką dzieci kwiatów, w trendach modowych zaliczany jest najczęściej do vintage.


Czym charakteryzuje się styl hippie i jaka jest jego historia?


Na pewno każdemu z nas styl hippie kojarzy się z długimi włosami i wplecionymi w nie wiankami lub kwiatkami. 
Jeśli klimat pozwalał, hippisi chodzili boso. 

Hippisowski strój miał wyrażać związek z naturą, być wygodny oraz luźny i najlepiej było, aby był wykonany własnoręcznie. Styl hippie charakteryzował się (i to zostało do dziś) jasnymi kolorami, zaczerpniętymi z kolorystyki i wzornictwa indiańskiego oraz hinduskiego. Stąd właśnie znane i lubiane dzisiaj kwieciste, kolorowe, przewiewne bluzki z szerokimi rękawami, indiańskie poncza, wytarte spodnie dzwony, dżinsy-szwedy, cygańskie, długie spódnice (kojarzone dzisiaj głównie z boho) oraz przeróżne drewniane ozdoby zawieszane na rzemykach i sznurkach. Do ozdób w stylu hippie zalicza się głównie koraliki na szyi, bransoletki z paciorków, dzwonki, pacyfki, apaszki, chusty i opaski na włosach.


Ciuchy w stylu hippie



Dzisiaj w stylu hippie znajdziemy przede wszystkim długie suknie w kwiatowe desenie, szerokie spodnie o fasonie szwedów lub dzwonów.  

Do tego najlepiej pasują buty na wysokich koturnach lub platformach. Ewentualnie można się zdecydować na płaskie sandałki lub baleriny. Sandały mogą składać się z jak najmniejszej ilości pasków. Tuniki i bluzki powinny być przede wszystkim luźne, raczej szerokie, można je ozdabiać skórzanymi paskami w celu podkreślenia talii. Bluzki są ozdabiane falbanami.





W stylu hippie można również spotkać torebki obszyte obficie frędzlami, cekinami, koralikami czy pacyfkami. Taka torebka, najczęściej wykonana z grubego materiału, będzie idealnie uzupełniać całość stroju w hippisowskim stylu. 

Do mody w stylu hippie zaliczyć też można minispódniczki, ozdobione frędzlami lub falbanami. Moda hippie zyskuje teraz na popularności dzięki temu, że szalenie modne stały się aplikacje i zdobienia kwiatowe, a w hippie ich nie brakuje. Można umiejętnie łączyć elementy stylu hippisowskiego z innymi trendami, np. tunika hippie będzie ładnie prezentować się z rurkami lub legginsami.




Zapraszamy do zapisania się na nasz newsletter !


  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS
Post Icon

Mała czarna - sukienka must have


"Mała czarna" 


to krótka, nieskomplikowana sukienka, spopularyzowana w latach dwudziestych XX wieku przez projektantkę Coco Chanel.

Magazyn Vogue określił tę sukienkę nazwą "Ford", ponieważ tak jak samochody Henry'ego Forda była ona szeroko dostępna i w jednym kolorze. Sukienka Chanel została zaprojektowana w taki sposób, aby nie było na niej widać żadnych plam i aby wyglądała w niej dobrze każda kobieta, niezależnie od sylwetki.
"Mała czarna" jest uważana przez wiele kobiet za podstawowy składnik damskiej garderoby. Uważa się, iż każda kobieta powinna posiadać prostą, elegancką czarną sukienkę-bazę, która może być przy pomocy dodatków rozbudowywana bądź upraszczana, zależnie od okazji. Ta sama czarna sukienka koktajlowa może stać się strojem wieczorowym po dodaniu odpowiedniej biżuterii, ozdób czy po zmianie obuwia, natomiast strojem biznesowym – po nałożeniu prostego żakietu.

Przykład sukienek z serii "mała czarna" :




 

Zapraszamy do zapisania się na nasz newsletter !



  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS